KUPSŮV MLÝN - místo, kde s i nemožné stává skutečností

Mnohým nejen v okolí Vlašimi je Kupsák dobře znám. Ale málokdo tuší, jak to všechno začalo. První tábor na louce u Blanického (Kupsova) mlýna proběhl pod taktovkou několika odvážlivců již v roce 1987. 16 dospělých, 30 dětí a tři týdny v duchu Indiánů. To byl pomyslný začátek táborového maratonu, který pokračuje až dodnes. Za vytvořením prvního tábora stála krásná myšlenka udělat dětem radost, upevnit jejich vztah k přírodě a předat v dnešní době tak moc cenné hodnoty jako přátelství a soudružnost. Uplynulo od té doby přes 30 let, ale hodnoty našeho spolku, STROM - Přátele Blanického mlýna, zůstávají stejné.

V současné době je součástí spolku přes 100 dobrovolníků, kteří se svém volném čase věnují naší základně a přikládají ruku k dílu při organizování táborů ale i jiných akcí pro děti během celého roku. Každé léto pořádáme 4 běhy táborů, kde se rok, co rok děti vrací zažít nezapomenutelná dobrodružství obklopeni lesem a přáteli. Louka u Blanického mlýna zažila už mnohé od nájezdů Indiánů, řev krvelačných Vikingů, cestovatele časem či třeba ostré slunce tajuplného Egypta. A to není zdaleka všechno, za ta léta se prohnalo po louce takových národů a odehrálo se zde tolik příběhů, že už si je může pamatovat snad jen táborová kronika.

Spolek už se dávno nevěnuje jen pořádání táborů. Během roku organizujeme mnoho akcí na naší základně, ale i ve Vlašimi ve spolupráci se Spolkovým domem i samotným městem. Děti se tak mohou na Kupsáku sejít na Vánoce, Velikonoce, na srazech jednotlivých běhů nebo třeba na tematických programech i pro rodiče. To zní moc krásně, že? Ale udržování základny zahrnuje taktéž mnoho pracovních brigád, kde musíme pravidelně opravovat veškeré vybavení, zvelebovat základnu a také připravovat dřevo. A že je o co se starat. Rozsáhlý areál poblíž Pavlovic skýtá budovu starého mlýna, který nám slouží jako klubovna a místo pro uskladnění potřebných věcí na tábor. Nejfrekventovanější je v létě ale přilehlá louka. Zde je v sezóně 32 stanů s podsadou, velká polní kuchyně a jídelna. U řeky jsme vlastnoručně postavili umývárky. Hned vedle máme také vojenskou sprchu, kterou už jen tak někde nenajdete 😊. Donedávna jsme měli ještě kadibudky, ale naši šikovní chlapi nám postavily záchody ze staré stavební buňky. Dlouhé večery s kytarou, ty trávíme u blízkého ohniště. Toto místo je zkrátka naše srdcovka.